| Power | 1200W, Electronic |
|---|---|
| Voltage | 220V |
| Type | Pressure Calibrators |
| Nominal Clamping Force | 250KN |
| Hot Plate Specifications | 350X350mm |
| Speed | 4M/ S ² 1500 Times /H |
|---|---|
| Counting Range | 0-999999 |
| Motor Power | 0.37kW |
| Dimensions | 2350*850*1700mm |
| Test Current | 0.1A |
| Working Power Supply Voltage | 220V/50HZ |
|---|---|
| Three Grades | 0.75M, 1.1M, And 1.5M |
| Test Voltage | Continuously Adjustable From 0 To 6KV |
| The Material Of The Impact Head | It Is Made Of Cr12 Quenched And Electroplated |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Application | Pressing All Kinds Of Molded Products |
| Function | Pressing All Kinds Of Molded Products |
| Nominal Clamping Force | 250KN |
| Flexing Method | Two/three Pulleys |
|---|---|
| The Flesing Speed Is | 0.33m/s And 0.1m/s |
| The Test Current Is | 0 To 35A |
| The Movement Distance Between The Two Pulleys Is | ≥1 Meter |
| Test Voltage | AC220V/380V,50HZ |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Power | 6KW |
| Accuracy | ≤ 5% |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | CF8493 |
| Temperature Range | RT+10°C~80°C |
| Surface Force | 1.0 ± 0.05N |
|---|---|
| Test Voltage | 100-600V |
| Maximum Test Current | 3A |
| Distance Between Two Electrodes | 4.0mm |
| Dropping Device | Dropping Time Interval Can Be Set Arbitrarily |
| Maximum Working Pressure | 2.5Mpa |
|---|---|
| Safe Burst Pressure | 2.7 To 3Mpa |
| Heater Power | 2300W |
| Temperature Self-control Range | Room Temperature To 200℃ |
| Temperature Deviation | ±0.5℃ |
| Maximum Working Pressure | 2.5Mpa |
|---|---|
| Safe Burst Pressure | 2.7 To 3Mpa |
| Heater Power | 2300W |
| Temperature Self-control Range | Room Temperature To 200℃ |
| Volume | 4000 Cm ³ |