| Power | 3KW |
|---|---|
| Accuracy | 3% |
| Voltage | 220V |
| Standard | ASTM D5470-12 |
| Model | CF8377 |
| Temperature Range | Room Temperature To 250℃ |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.1℃ |
| Timer | 0 To 99 Hours. |
| . Working Power Supply | AC220V /50Hz |
| Heater Power | 3.5KW |
| Maximum Stretching Length | 280mm |
|---|---|
| Stretching Speed | 20-30mm/ Min |
| Chuck Type | Non-self-tightening |
| Elongation Accuracy | ± 1% |
| Resolution | 0.1% |
| Dual-Function Integration | Combines Tensile Force Testing And Elongation Measurement In A Single Unit, Eliminating The Need For Multiple Testing Devices And Reducing Operational Costs. |
|---|---|
| High-Precision Sensing | Advanced Load Cell Technology Ensures Exceptional Accuracy And Repeatability Of Test Results, Critical For Quality Assurance And Regulatory Compliance. |
| User-Friendly Operation | Intuitive Digital Display With Clear Prompts And Simple Parameter Settings, Allowing Operators To Quickly Configure Tests And View Real-time Data Without Extensive Training. |
| Peak Value Locking | Automatically Captures And Holds The Maximum Force And Elongation Values Achieved During Testing, Preventing Data Loss And Enabling Detailed Post-test Analysis. |
| Global Compliance | Meets All Major International Safety And Performance Standards, Making It Suitable For Testing Products Destined For Markets In North America, Europe, Asia, And Beyond. |
| Motor Power 5.5KW | 5.5KW |
|---|---|
| Volume | (W×D×H)1300×580×1320mm. |
| Power Supply | 5∮, AC380V |
| Weight | About 450kg |
| Mixing Capacity | 0.5-3 Kg (appropriate Amount Of Rubber) |
| Motor Power 5.5KW | 11KW |
|---|---|
| Volume | (W×D×H) 1580×780×1380mm. |
| Power Supply | 5∮, AC380V |
| Weight | 800kg |
| Mixing Capacity | 1-5 Kg (appropriate Amount Of Rubber) |
| Test Voltage | 100V-6000V Stepless Adjustable |
|---|---|
| Voltage Stability | ± 1% |
| Power | 6000KW |
| Accuracy | 0.5% |
| Voltage | 220V |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Model Number | CF8382 |
| Application | Of Wire And Cable Industry |
| Effective Space | 2.4m (length) * 1m (width) * 1 .8m (height) |
| Dimensions | 2.4m (length) * 1m (width) * 2.5m (height) |
| Transformer Capacity | 10 KVA |
|---|---|
| Boosting Method | Automatic Programmable Boosting |
| Test Methods | DC Test, AC Test |
| Power Supply | AC220V 50/60Hz |
| Breakdown Voltage | 0-50kV |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Gas Source | Purity Of 95%, Propane And Air Mixed Gas |
| Propane Flow Meter | 1-100cm³/min |
| Air Flow Meter | 5~500cm³/min |
| Translucency Resolution | 0.0001% |