| Temperature Control Accuracy | ±2℃ |
|---|---|
| Power Usage | 2500W |
| Working Voltage | AC 220V ±10V, 50HZ |
| Environmental Humidity | ≤75% |
| Ambient Temperature | Room Temperature To 40℃ |
| Test Station | 1 Station |
|---|---|
| Fuel | Chemically Pure Anhydrous Ethanol |
| The Dimensions Of The Combustion Chamber Are | 340mm× 230mm × 794mm |
| Combustion Lamp | Made Of Brass, Outer Diameter 24mm, Wall Thickness 1mm, Height 17mm |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Power Supply Voltage | AC220V±10%, 50Hz; |
|---|---|
| Gas Pressure | 10kpa To 50kpa; |
| The Accuracy Is | ±0.1m/s. |
| Flame Release Time | 0 To 99 Minutes And 99 Seconds Can Be Set. |
| Burning Duration | 0 To 99 Minutes And 99 Seconds Can Be Set. |
| Test Inclination Angle | 45° |
|---|---|
| Ignition Time | Adjustable From 0 To 999.9s±0.1s |
| Burning Duration | 0-999.9S±0.1s |
| Combustion Gas | 98% Propane Gas |
| Temperature Test Range | 0 To 1000℃ |
| Measurement Range Of Heat Flux Meter | (0-15) Kw/m² |
|---|---|
| Accuracy Of Heat Flux Meter | ± 0.2Kw/m² |
| Heat Flux Meter Accuracy | <± 3% |
| Thermal Radiation Pyrometer Range | 400-600 ℃, Accuracy Of ± 0.5 ℃ |
| Blackbody Temperature Error | ± 5 ℃ |
| Packaging Details | Wooden cases |
|---|---|
| Delivery Time | 10 Work Days |
| Payment Terms | T/T, Cash.L/C, D/A, D/P, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 5 units per month |
| Place of Origin | China |
| Working Voltage | AC 380V±10%, 50hz |
|---|---|
| Power Consumption | 3kw |
| Furnace Pressure Measurement Range | 0-100pa Measurement Accuracy: ≤±3pa |
| Air Flow Rate | 0-50m/min Measurement Accuracy: ≤±0.5 M°/min |
| Combustion Gas Source | Propane, Liquefied Gas |
| Ambient Temperature | Operating Temperature 10℃ To 35℃ |
|---|---|
| Gas Flow Rate | The Gas Flow Rate Of The Burner Is Adjustable From 0 To 5 N/ Minute |
| Voltage | 230V, 10A |
| Pressure | 1 Kpa |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | DAXIAN |
| Power | 1 |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | CF8788 |
| Standard | ASTME 84,UL910,NFPA262 |