| Input Voltage | AC 220 V |
|---|---|
| Output Voltage | AC 0-20 KV |
| Electrical Capacity | 1.5 KVA |
| Test Method | Intermittent Arc, Continuous Arc |
| Test Current | 10MA-20MA-30MA-40MA Optional |
| Test Apparatus | 3 Groups |
|---|---|
| Temperature | Room Temperature To 300℃ |
| Weights | Three Each Of 50g, 100g, 200g, 500g And 1000g |
| Scale | Japanese Mitotoyo 0.01/10mm |
| Inner Box Material | SUS#304 Stainless Steel |
| Heating Time | RT-250℃ For 60 Minutes |
|---|---|
| Cooling Time | It Takes Approximately 85 Minutes To Cool Down To 70℃ |
| Impact Recovery Time | 30 Minutes Of High-temperature Impact At 150℃ |
| Low Temperature | -10℃ To -40℃ |
| High Temperature | 50-200 ℃ |
| Power Supply | 220V 50Hz |
|---|---|
| Steel Ball Specifications | (33g, 50g, 64g, 95g, 110g, 134g, 226g) 1 Each |
| Power | 2.5KW |
| Impact Height Range | Adjustable From 0 To 2000MM |
| Control Box | The Separable Electromagnet Is Installed From The Bottom. |
| The Drop Height Of The Ball | Adjustable From 0 To 1500mm |
|---|---|
| Ball Drop Control Mode | DC Electromagnetic Control |
| Steel Ball Weights | 110, 200, 225, 535, 360, 1040, 2260g |
| Power Supply | 220V, 50HZ |
| Machine Weight | Approximately 25 Kilograms |
| Load Decomposition Degree | 1/100,000 |
|---|---|
| Load Accuracy | ≤0.5% |
| Test Speed | 0.1-500mm/min (can Be Set Arbitrarily On The Computer) |
| Test Stroke | 400, 500 (can Be Increased As Per Customer Requirements) |
| Test Width | 40cm(can Be Widened As Per Customer Requirements) |
| Power Supply Voltage (V) | 220±20% |
|---|---|
| Maximum Current | 5A |
| Power | 1.5KW |
| Capacity Options | 2,5,10,20,50,100,200 Kg |
| The Force Measurement Accuracy Is | Within ± 0.5% Of The Indicated Value |
| Measurement Options | 200kg, 500kg, 1000kg (1T), 2000kg (2T), 5000kg (5T) |
|---|---|
| Load Resolution | 0.01kg |
| Maximum Stroke (including Fixture) | 800mm |
| Test Speed | 50~500mm/min(adjustable) |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm, 500 ± 1.0mm |
| Impact Energy | 0.5, 1.0, 2.0, 4.0, 5.0J |
|---|---|
| Impact Velocity | 2.9m/s |
| Pendulum Pre-lift Angle | 150 Degrees |
| Graduation Value | 1%F.S(J) |
| Impact Blade Circular Angle Radius | R2mm |
| Time | 0 To 999 Hours Can Be Set Arbitrarily |
|---|---|
| Temperature ControllerTemperature Controller | With PID Setting |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
| Temperature Range | Room Temperature To 200℃ Or Room |