| Input Voltage | AC220V+10%, 50Hz |
|---|---|
| Voltage Drop Range | 0 To 20mV |
| Working Current | Adjustable From 0 To 40A At Wil |
| Voltmeter Accuracy | +1%+3 Characters |
| Ammeter Accuracy | +1%+3 Digits |
| Temperature Range | Room Temperature To 250℃. |
|---|---|
| Timer | 0 To 99.99 Seconds. |
| Heater Power | 1.25KW |
| PH Test Paper | 1 To 7PH |
| Temperature Resolution | : 0.1℃ |
| Dc Power Supply | Adjustable Voltage From 0 To 5000V |
|---|---|
| Ammeter | 0-20mA |
| Current Electrode | 20mmx70mm |
| Voltage Electrode | Φ1.0mm |
| Electric Anode Measurement Range | 0~10°2 |
| Time | 0 To 999 Hours Can Be Set Arbitrarily |
|---|---|
| Temperature ControllerTemperature Controller | With PID Setting |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
| Temperature Range | Room Temperature To 200℃ Or Room |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
|---|---|
| The Timer Error Shall Not Exceed | 1 Second /h |
| Flame Height | Adjustable From 20mm±2mm To 175mm±1mm |
| Ignition Time | Adjustable From 0 To 999.9s±0.1s |
| Burning Duration | 0-999.9s±0.1s, Automatically Recorded, Manually Paused |
| The Swing Angle Is | Adjustable At 45°, 60° And 90° Left And Right |
|---|---|
| The Swing Speed Is | Adjustable From 10 To 60 Times Per Minute |
| Automatic Counters | 6, Counting Separately |
| Six Loads Of | 10N And Six Loads Of 5N |
| The Load Current Is | 0.5 To 25A |
| The Radius Of The Sample Bending Fixture | R150±10mm, 200±10mm, And R250±10mm |
|---|---|
| Test Speed | Adjustable From 0.1 To 1m/s |
| Sample Length | For Type 05, Samples Can Be Made In Lengths Of 2M, 3M, 4M And 5M |
| Counter | Continuously Set From 1 To 999999 |
| Maximum Stroke | 800MM |
| Dimensions | Varies By Model, Typically 300x200x150 Mm |
|---|---|
| Gas Cylinder Capacity | 50kg × 6 Cylinders |
| Ambient Temperature | -10°C~50°C |
| Stabilization Time | From Room Temperature To 750℃, C ≤ 1h. |
| Accuracy | 1/0.5 Grade |
| Supply Voltage And Power | 220V±10%, 50HZ, Power Approximately 100W |
|---|---|
| The Inner Diameter Of The Bunsen Burner Is | 10mm±0.10mm |
| Gas Source | Methane, Propane, Butane, Liquefied Petroleum Gas |
| Ambient Temperature | -10 ℃ To 30℃ |
| Relative Humidity | ≤85% |
| Timer | Resolution 0.01min, Accuracy 1 Second /h |
|---|---|
| Measuring Range | (0-15) Kw/m ² |
| Accuracy Of Heat Flux Meter | ±0.2Kw/m ² |
| Heat Flux Meter Accuracy | <±3%; |
| Packaging Details | Wooden cases |