| Supply Voltage | 220V±10% |
|---|---|
| Frequency Range | 0- 999,999 Times |
| Test Speed | Adjustable From 0 To 100 Times Per Second |
| Machine Dimensions | 450*650*700mm |
| Stroke Adjustment | Approximately 0-5cm |
| Gas Pressure Gauges | Air 0-0.6MPa, Gas 0-0.25MPa; |
|---|---|
| Timer | 0 To 99.99s/m/h Can Be Set Arbitrarily; |
| Ignition Device | Automatic Piezoelectric Ignition; |
| Voltage Regulator | Capacity 8KVA |
| Test Voltage | Continuously Adjustable From 100 To AC1000V |
| Heating Time | RT-250℃ For 60 Minutes |
|---|---|
| Cooling Time | It Takes Approximately 85 Minutes To Cool Down To 70℃ |
| Impact Recovery Time | 30 Minutes Of High-temperature Impact At 150℃ |
| Low Temperature | -10℃ To -40℃ |
| High Temperature | 50-200 ℃ |
| The Drop Height Of The Ball | Adjustable From 0 To 1500mm |
|---|---|
| Ball Drop Control Mode | DC Electromagnetic Control |
| Steel Ball Weights | 110, 200, 225, 535, 360, 1040, 2260g |
| Power Supply | 220V, 50HZ |
| Machine Weight | Approximately 25 Kilograms |
| Frequency Range | 0 To 999,999 (adjustable) |
|---|---|
| Transmission Method | Rotate The Eccentric Wheel |
| Display Mode | Large-screen LCD Liquid Crystal Display, Elegant And Generous |
| Insertion And Extraction Force Range | 0 To 50kg (optional) |
| Stroke Adjustment Example | 0 To 60mm |
| Swing Angle | Continuously Adjustable From 10 To 180 Degrees |
|---|---|
| Swing Speed | Adjustable From 10 To 60 C.P. |
| Counters | 6 Separate Counters /1 Total Counter |
| Load Weights | 50, 100, 200, 300, 500g |
| Select | 6 For Each Group (a Total Of 5 Groups) |
| Machine Weight | Approximately 120 Kg |
|---|---|
| Power Supply | AC220V/50HZ To 60HZ 4A |
| Mechanical System | High-precision Ball Screw |
| Display Resolution | 1 N |
| Force Resolution | 1/200,000 |
| Flame Height | Adjustable From 10 To 50mm |
|---|---|
| Ignition Time | 5 Seconds |
| Timing Range | 0 To 99.99 Seconds |
| Flame Angle | 45° And 90° Are Fixed, While Other Angles Are Adjustable |
| Power Supply | AC 220V/50Hz |
| Time | 0 To 999 Hours Can Be Set Arbitrarily |
|---|---|
| Temperature ControllerTemperature Controller | With PID Setting |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
| Temperature Range | Room Temperature To 200℃ Or Room |
| Measuring Range | (0-15) Kw/m ² |
|---|---|
| Accuracy Of Heat Flux Meter | ±0.2Kw/m ² |
| Heat Flux Meter Accuracy | <±3% |
| Computer | One Laptop |
| Measurement Accuracy | ±0.3℃ |