| Test Apparatus | 3 Groups |
|---|---|
| Temperature | Room Temperature To 300℃ |
| Weights | Three Each Of 50g, 100g, 200g, 500g And 1000g |
| Scale | Japanese Mitotoyo 0.01/10mm |
| Inner Box Material | SUS#304 Stainless Steel |
| Ammeter Accuracy | ±1% |
|---|---|
| Test Rate | 1~30 Times/min Can Be Preset |
| Current Loading | 0-25A |
| Measuring Range | 0.01-10mm |
| Sample Speed | 25MHz |
| Drop Height Range | 300-1500mm |
|---|---|
| Height Display Method | Digital |
| Drop Height Error | ±10 |
| Drop Floor Medium | Steel Plate |
| Height Adjustment | Motor Drive |
| Electrode | Thickness 0.5mm |
|---|---|
| Test Voltage | 100V - 6000V, Adjustable Continuously |
| Voltage Regulator Output | 0 - 250V Adjustable, Capacity 5KVA |
| Test Transformer | Capacity 5KVA, Maximum Output Voltage AC 6000V (or DC 6000V Optional) |
| High Precision Voltage Stabilizer | Output AC 220V, Power 6000W, Accuracy ±1% |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENFENG |
| Model Number | CF9005 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8036B |
| Power | 500W |
|---|---|
| Accuracy | ±5% |
| Droplet Collection Tray | 300mm Away From The Sample Rack |
| Bracket | Height Of 500MM |
| Radiation Sample Holder | Inner Diameter 118mm, Metal Mesh 2.1 * 2.1mm |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Model Number | CF8380 |
| Power | Electronic |
| Turntable Rotation Speed | 60r/min |
| Heat Source | 610mm Long Tube Gas Burner. |
|---|---|
| Temperature Measurement | 2mm Diameter Armored Thermometer |
| Test Flame Temperature And Time | 650 ± 40 ° C-3 Hours/750 ± 40 ° C-3 Hours 950 ± 40 ° C-3 Hours/950 ± 40 ° C-20 Minutes |
| Sample | Not Less Than 1200mm |
| Test Voltage | 200~1000V (adjustable) |
| Test Pressure | ≤64MPa |
|---|---|
| Test Scope | Seamless Steel Cylinders, Wound Cylinders |
| Test Efficiency | 6 To 10 Pieces Per Hour (taking 40L As An Example) |
| Working Gas Source Pressure | 0.6Mpa |
| Working Gas Source Flow Rate | ≥1m ³ /min |