| Model Number | CF7173 |
|---|---|
| Product Name | Glow Wire Testing Machine |
| Keyword | Glow Wire Test Device |
| Hot Wire Temperature | 500 ~ 1000℃ Adjustable |
| Temperature Tolerance | 500 ~ 750℃ ±10℃, > 750 ~ 1000℃ ±15℃ |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | DAXIAN |
| Power | 2KW |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | DAXIAN |
| Power | Electronic, Electronic |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China, Guangdong, China |
| Accuracy | ≤ 5% |
| Voltage | 380V |
| Type | Testing Machine |
| Warranty | 1-5Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | DAXIAN |
| Power | 6000W |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | DAXIAN |
| Power | 1000v |
| . Application | Designed For Testing Various Metal Conductors (e.g., Copper And Aluminum Wires), Capable Of Evaluating Tensile Strength, Elongation, Bending Performance, And Stress Resistance Of Specimens. |
|---|---|
| Testing Range | Optional Load Capacity From 10kg To 100kg To Meet Diverse Testing Requirements. |
| Resolution | Force Resolution As Precise As 0.01kg, Ensuring Accurate Measurement Of Subtle Force Changes. |
| 4. Stroke Options | The Maximum Stroke (excluding Fixtures) Is 150mm, With Optional 250mm Or 500mm Configurations Available. |
| Display System | Equipped With A 15mm × 85mm Digital Tube Display; It Supports Peak Hold Function For Tensile Force Readings And Direct Display Of Elongation Values. |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | CF8686 |
| Power | 750W |
| Warranty | 12 Month |
|---|---|
| Customized Support | OEM, OBM, ODM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Model Number | CF8788 |
| Standard | UL790, ASTM E 108 |
| Voltage | 220V |
|---|---|
| External Dimensions | 800 L W700 1350mm H |
| Electrode Weight | ±0.25% |
| Electrode | Electrode Weight |
| Input Voltage | AC 220 V |