| Unit Switching | Kgf, Nf, Lbf |
|---|---|
| The Test Speed Is | The Test Speed Is Adjustable From 5 To 30 Times Per Minute |
| Test Stroke | 0-60mm (excluding Fixtures) |
| The Test Load Is | 50Kg |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Swing Angle | Continuously Adjustable From 10 To 180 Degrees |
|---|---|
| Swing Speed | Adjustable From 10 To 60 C.P. |
| Counters | 6 Separate Counters /1 Total Counter |
| Load Weights | 50, 100, 200, 300, 500g |
| Select | 6 For Each Group (a Total Of 5 Groups) |
| Burner | 35mm Long, Inner Diameter: 0.5mm |
|---|---|
| Tandard For Igniting Flames | Flame Height 12mm |
| Heating Speed | 23.5S At 100-700 ℃ |
| Test Chamber Volume | 0.5M³, D×w×h: 60×95×90cm |
| External Dimensions | D×w×h: 61×120×105cm |
| Test Apparatus | 3 Groups |
|---|---|
| Temperature | Room Temperature To 300℃ |
| Weights | Three Each Of 50g, 100g, 200g, 500g And 1000g |
| Scale | Japanese Mitotoyo 0.01/10mm |
| Inner Box Material | SUS#304 Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Power | Electronic |
| Test Materials | 5 (pcs) |
| Ammeter Accuracy | ±1% |
|---|---|
| Test Rate | 1~30 Times/min Can Be Preset |
| Current Loading | 0-25A |
| Measuring Range | 0.01-10mm |
| Sample Speed | 25MHz |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm |
|---|---|
| Platen Flatness | ≤0.03mm |
| Rooling Speed | 40rpm |
| <=5% Pphm | <=5% Pphm |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Voltage Range | AC (380±38) V |
|---|---|
| Relative Humidity | ≤85%RH |
| Temperature | 5℃ To +28℃[1] (Average Temperature Within 24 Hours ≤28℃) |
| Working Power Supply | 380V, 2KW |
| Power Supply Conditions | Three-phase Four-wire + Protective Ground Wire |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Power | Electronic |
| Winding Sample Diameter | 2.5~ 12.5mm |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Model Number | CF7183 |
| Power | Electronic |
| Maximum Load | Choose From Within 5000,10000 KG |
| Accuracy Class | Level 0.5 |