| Heat Source | 610mm Long Tube Gas Burner. |
|---|---|
| Temperature Measurement | 2mm Diameter Armored Thermometer |
| Test Flame Temperature And Time | 650 ± 40 ° C-3 Hours/750 ± 40 ° C-3 Hours 950 ± 40 ° C-3 Hours/950 ± 40 ° C-20 Minutes |
| Sample | Not Less Than 1200mm |
| Test Voltage | 200~1000V (adjustable) |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm |
|---|---|
| Platen Flatness | ≤0.03mm |
| Rooling Speed | 40rpm |
| <=5% Pphm | <=5% Pphm |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Time | 0 To 999 Hours Can Be Set Arbitrarily |
|---|---|
| Temperature ControllerTemperature Controller | With PID Setting |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
| Temperature Range | Room Temperature To 200℃ Or Room |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Model Number | CF8788 |
| Power | Electronic |
| Standard | ASTME 84, UL910, NFPA262 And Other Test Standards |
| Maximum Stretching Length | 280mm |
|---|---|
| Stretching Speed | 20-30mm/ Min |
| Chuck Type | Non-self-tightening |
| Elongation Accuracy | ± 1% |
| Resolution | 0.1% |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Model Number | CF8334 |
| Power | Electronic |
| Grips | 6group |
| Maximum Measurement Load | 200N. |
|---|---|
| Load Resolution | 0.01N. |
| Maximum Stroke | 600MM. |
| Test Speed | Continuously Adjustable From 50 To 500 Mm /MIN. |
| Test Voltage Regulation | Adjustable From 0 To 1.5KV. |
| Temperature | 15-35℃ |
|---|---|
| Relative Humidity | Not More Than 85%R.H |
| Atmospheric Pressure | 86-106Mpa |
| Dielectric Voltage | AC 220V |
| Reactive Power | 3KW |
| Load Decomposition Degree | 1/100,000 |
|---|---|
| Load Accuracy | ≤0.5% |
| Test Speed | 0.1-500mm/min (can Be Set Arbitrarily On The Computer) |
| Test Stroke | 400, 500 (can Be Increased As Per Customer Requirements) |
| Test Width | 40cm(can Be Widened As Per Customer Requirements) |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Model Number | CF7183 |
| Power | Electronic |
| Maximum Load | Choose From Within 5000,10000 KG |
| Accuracy Class | Level 0.5 |