| The Number Of Test Samples Is | 6 Sets |
|---|---|
| Pull-out Weights | 2.5i X6 |
| Rotary Weights | 3ibx6 |
| Load Weight | 15ib×6 |
| Load Current | 40A/12V |
| Temperature Range | Room Temperature To 250℃ |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.1℃ |
| Timer | 0 To 99 Hours. |
| . Working Power Supply | AC220V /50Hz |
| Heater Power | 3.5KW |
| The Number Of Test Samples Is | 5 Pieces (pcs) |
|---|---|
| The Telescopic Spacing Is | 300 To 1800mm |
| The Expansion And Contraction Speed Is | 10 To 30 C.P. |
| Air Pressure Source | 7kg/cm² |
| Power Supply | 1∮AC 220V 2A |
| Radius Of The Water Spray Ring | 400mm |
|---|---|
| Aperture Spacing | 50mm |
| Water Spray Aperture | Φ0.1mm |
| Swing Pipe Diameter | Φ16mm |
| Number Of Openings | 25 |
| Maximum Working Pressure | 2.5Mpa |
|---|---|
| Safe Burst Pressure | 2.7 To 3Mpa |
| Heater Power | 2300W |
| Temperature Self-control Range | Room Temperature To 200℃ |
| Volume | 4000 Cm ³ |
| Maximum Working Pressure | 2.5Mpa |
|---|---|
| Safe Burst Pressure | 2.7 To 3Mpa |
| Heater Power | 2300W |
| Temperature Self-control Range | Room Temperature To 200℃ |
| Temperature Deviation | ±0.5℃ |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Model Number | CF8382 |
| Application | Of Wire And Cable Industry |
| Effective Space | 2.4m (length) * 1m (width) * 1 .8m (height) |
| Dimensions | 2.4m (length) * 1m (width) * 2.5m (height) |
| Dual-Function Integration | Combines Tensile Force Testing And Elongation Measurement In A Single Unit, Eliminating The Need For Multiple Testing Devices And Reducing Operational Costs. |
|---|---|
| High-Precision Sensing | Advanced Load Cell Technology Ensures Exceptional Accuracy And Repeatability Of Test Results, Critical For Quality Assurance And Regulatory Compliance. |
| User-Friendly Operation | Intuitive Digital Display With Clear Prompts And Simple Parameter Settings, Allowing Operators To Quickly Configure Tests And View Real-time Data Without Extensive Training. |
| Peak Value Locking | Automatically Captures And Holds The Maximum Force And Elongation Values Achieved During Testing, Preventing Data Loss And Enabling Detailed Post-test Analysis. |
| Global Compliance | Meets All Major International Safety And Performance Standards, Making It Suitable For Testing Products Destined For Markets In North America, Europe, Asia, And Beyond. |
| Hot Plate | Material: Aluminum |
|---|---|
| Load Capacity | 5 To 7N |
| Chronograph Stopwatch | 1 |
| Test Environment Requirements | 250±25℃ |
| Packaging Details | Wooden cases |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Sample Diameter | 0.3- 10mm |
| Sample Length | 150-200mm |
| Bending Angle | ± 90 ° |