| Ambient Temperature Is | +25±5℃. |
|---|---|
| Temperature Range | RT To +220 ℃ |
| Temperature Fluctuation | ≤±2℃ |
| Temperature Uniformity | ≤±5℃ |
| Power Supply | AC380V 50Hz |
| Temperature Range | RT To +220 ℃ |
|---|---|
| Ambient Temperature Is | +25±5℃ |
| Temperature Fluctuation | ≤±2℃ |
| Temperature Uniformity | ≤±5℃ |
| Power Supply | AC380V 50Hz |
| Measurement Temperature Range | Room Temperature To 300℃ |
|---|---|
| Temperature Control Accuracy | 0.5℃ |
| Hermal Conductivity Measurement Range | 0.001W/(m·K) To 3.0 W/(m·K) |
| Measurement Repeatability | 3% |
| Specimen Size | 00mm×300mm× (5-30) Mm |
| Power | 60-80kw |
|---|---|
| Accuracy | ≤ 5% |
| Voltage | 220V |
| Measurement Range Of Furnace Pressure | 0-100Pa |
| Power | AC220, 0.3kw High Temperature Resistant High-pressure Fan |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Model Number | CF8409 |
| Power | 1600W |
| Standard | UL758 UL1581 ASTM |
| Voltage | 220V |
|---|---|
| Inner Box Dimensions | 900*600*400mm |
| Outer Box Dimensions | 1410*880*1180mm |
| Power Supply | Single Phase 220V 2KW 50H |
| Laboratory | 35℃ ± 1℃ Fluctuation≤±0.5℃ Uniformity≤2℃ |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Standard | NFPA 266 ISO 9705 |
| Voltage | 380V±10% 50NZ |
| Specimen Backfire Temperature | ±4°C |
| Relative Humidity | ≤85% |
|---|---|
| Cone Heater Power | ≤5KW |
| Gas Pressure | 3.92KPa Adjustable |
| Working Temperatur | ≤1200℃ |
| Ignition Flame Height | 15 To 20 Mm Adjustable |
| Working Voltage | AC 220V 10%? 50HZ |
|---|---|
| Power Consumption | 2KW |
| Constant Temperature | (20±5) ℃ |
| Air Flow Rate | Adjustable From 0 To 30m ³ /min |
| Combustion Gas Source | Propane, Liquefied Petroleum Gas |
| Temperature Stabilization Time A | Reach (800±30) ℃ Within 3 Minutes |
|---|---|
| Temperature Stabilization Time B | Reach (1000±50) °C Within 3 Minutes |
| Vertical Test Weights | 7, 10, 12, 15, 17, 20N (converted To Unit Weight: 0.75-2.5 Kg) |
| Weights For Horizontal Tests | 300g, 350g, 400g, 450g, 500g, 550g |
| Dimensions | W800×D520×H1150 Mm (customizable) |