| Measurement Options | 200kg500kg 1000kg (1T) 2000kg (2T) 5000kg |
|---|---|
| Load Resolution | 0.01kg |
| Maximum Stroke | 800mm |
| Test Speed | 50~500mm/min |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm |
| Optical Density | Adjustable |
|---|---|
| Temperature | RT To 200℃ |
| Light Source | Infrared Bulb |
| Place The Test Material Tray | Rotate The Tray (8-10rpm) |
| Timer | 0 To 999 Hours |
| Nozzle Inner Diameter | 9.6mm; |
|---|---|
| Air Supply Mode | Automatic Air Supply By The Fan, Air Supply Time: 60 Seconds. |
| Supply Air Velocity | 1.5M/S; |
| Electronic Anemometer | Test Range 0 To 8M/S |
| TES Thermometer | Measuring Range 0 To 1300℃, Accuracy 0.1℃ |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8348A |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Power | 100W |
| Power Supply | 220V±10% |
| Accuracy | ±1% |
| Function | Flame Retardant Performance Test Standards For Safety Helmets |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
|---|---|
| The Timer Error Shall Not Exceed | 1 Second /h |
| Flame Height | Adjustable From 20mm±2mm To 175mm±1mm |
| Ignition Time | Adjustable From 0 To 999.9s±0.1s |
| Burning Duration | 0-999.9s±0.1s, Automatically Recorded, Manually Paused |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8436 |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Internal Dimensions | H 914mm X W 914mm X D 610mm |
| External Dimensions | H 16800mm, W 14500mm, D 850mm |
| Outer Layer | 1.5mm Thick Steel Plate |
| Middle Layer | 60mm Thick Asbestos Layer |
| Model Number | CF8711 |
|---|---|
| Unit Switching | Kg,lb,N |
| Data Sampling Frequency | 200times/sec |
| Effective Test Width | 150mm |
| Effective Stretching Space | 650mm/800mm/1000mm |
| Air Flow Regulation In The Combustion Chamber | 4500 To 5500 Lmin |
|---|---|
| Propane Flow Regulation | 3-30L/min |
| Compressed Air Flow Regulation; | 10~100L/min |
| Anemometer | 0.05 To 5m/s |
| Digital Display Thermometer | 0 To 400℃ |