| Model Number | CF8711 |
|---|---|
| Unit Switching | Kg,lb,N |
| Data Sampling Frequency | 200times/sec |
| Effective Test Width | 150mm |
| Effective Stretching Space | 650mm/800mm/1000mm |
| Temperature Range | RT+10℃ To 50℃ |
|---|---|
| Humidity Range | >95%RH (Actual Humidity Value In The Working Chamber) |
| Temperature Uniformity | ≤2℃ |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Gas Generation Method | Cylinder Method |
| Working Dimensions | 600*600*600 W*H*D (mm) |
|---|---|
| The Outer Box Dimensions Are Approximately | 1450*1650*1200mm |
| The Diameter Of The Water Spray Ring | 400mm |
| The Pipe Diameter | φ16mm |
| The Diameter Of The Spray Hole | φ 0.8mm |
| Inside Dimensions | W500 * H500 * D400mm |
|---|---|
| Dimensions | W780 * H1600 * D1450mm (Based On Actual Delivery Dimensions) |
| Power Supply Requirements | AC220V±10%V,50±1Hz,Single Phase Three Wire |
| Maximum Installed Power | 4KW、5.5KW |
| Temperature Range | RT (room Temperature+15 ℃)~+150 ℃ (without Compressor)、 -40 ℃ To+150 ℃ |
| Signal Output | 4-20mA |
|---|---|
| Response Time T90 | ≤2 Seconds |
| Ambient Temperature | 0-45℃ |
| Relative Humidity | <90% (no Condensation) |
| Linearity | <± 0.1%O2 |
| Temperature Control Range | 6℃ Above Room Temperature -400℃ |
|---|---|
| Temperature Control Accuracy | ± 0.01℃ |
| Temperature Control Channels | 5 Channels (expandable To 6 Channels) |
| Programmed Rise Rate | 0.1℃-50℃/min |
| Time Setting | 0-9999.9/min |
| Load Decomposition Degree | 1/100,000 |
|---|---|
| Load Accuracy | ≤0.5% |
| Test Speed | 0.1-500mm/min (can Be Set Arbitrarily On The Computer) |
| Test Stroke | 400, 500 (can Be Increased As Per Customer Requirements) |
| Test Width | 40cm(can Be Widened As Per Customer Requirements) |
| Frequency | 50Hz+/-3%. |
|---|---|
| The Input Power Supply For Work Is | 220V+/-10%AC |
| The Control Accuracy Is | Better Than ±1°C |
| The Required Temperature Range Is | From 10°C To 80°C |
| The Accuracy Of The High-voltage Transformer | Should Be ±1%. |
| Box Temperature | RT+10 To 50°C |
|---|---|
| Relative Humidity Inside The Box | 45%~75%RH |
| Nominal Wire Diameter Of The Net | 50 μ M |
| Nominal Spacing Between Lines; | No More Than 70 μ M |
| The Dust Content Inside The Box Is | 2Kg/m ³ |
| Temperature Adjustment Range | RT+5℃ To 60℃ |
|---|---|
| Standard Wire Diameter Of Metal Mesh | 50 μ M |
| Wind Speed | ≥7.5/s |
| . Standard Wire Diameter Of The Test Chamber Screen | 75 To 100 μ M |
| Dust Consumption | 2kg To 4kg Per 3 |