| Model Number | CF7132 |
|---|---|
| Product Name | Automotive Interior Combustion Test Chamber (with Fume Hood) |
| Keyword | Automotive Interior Combustion Tester |
| Function | For Qualitative Evaluation Of The Flammability |
| Flame Height | 20mm ± 2mm To 100mm±2mm Adjustable |
| Warranty | 1 YEAR |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Daxian |
| Power | Electronic |
| Load Resolution | 0.01kg |
|---|---|
| Maximum Stroke | 800mm |
| Test Speed | 50~500mm/min |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm |
| External Dimensions | 60cm 36cm 175cm |
| Power | 500W |
|---|---|
| Accuracy | ±5% |
| Droplet Collection Tray | 300mm Away From The Sample Rack |
| Bracket | Height Of 500MM |
| Radiation Sample Holder | Inner Diameter 118mm, Metal Mesh 2.1 * 2.1mm |
| Measurement Options | 200kg500kg 1000kg (1T) 2000kg (2T) 5000kg |
|---|---|
| Load Resolution | 0.01kg |
| Maximum Stroke | 800mm |
| Test Speed | 50~500mm/min |
| Speed Accuracy | 50 ± 0.5mm |
| Test Voltage | 100V-6000V Stepless Adjustable |
|---|---|
| Voltage Stability | ± 1% |
| Power | 6000KW |
| Accuracy | 0.5% |
| Voltage | 220V |
| Test Voltage | 100V-6000V Stepless Adjustable |
|---|---|
| Voltage Stability | ± 1% |
| Standard | IEC 60587 |
| Power | 6000KW |
| Accuracy | 0.5% |
| Time | 0 To 999 Hours Can Be Set Arbitrarily |
|---|---|
| Temperature ControllerTemperature Controller | With PID Setting |
| Temperature Fluctuation | ±0.5℃ |
| Temperature Uniformity | ±2.5℃ |
| Temperature Range | Room Temperature To 200℃ Or Room |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8341 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Model Number | DX8339 |
| Standard | GB/T 12441-2005 |
| Keyword | Fire Retardant Coating Combustion |