| Test Method | Drop Rebound |
|---|---|
| Test Furnace Size | L2245×W1500×H1600 (mm) |
| Fixture Interval | 19-75mm,57-75mm |
| Temperature Uniformity | 1.5℃ |
| Hot Plate Specifications | 350X350mm |
| Machine Volume | 30*20*80cm |
|---|---|
| Temperature Uniformity | ± 0.5 ℃ |
| Maximum Comsuption | < 600W |
| Load Resolution | 1/10,000 |
| Paramters | Extrusion Hole 1=2.095±0.005mm |
| Timing Error | 1 Second /h |
|---|---|
| Temperature Error | ± 0.5 ℃ |
| Thermocouple Response Time | <0.5 Seconds |
| Temperature Collection | Collected Every 2 Minutes And Displayed With A Curve |
| Heating Rate | 5 ℃ /min Or 3 ℃ /min Can Be Set |
| Heating Rate | 5 ℃ /min Or 3 ℃ /min Can Be Set. |
|---|---|
| Temperature Collection | Collected Every 2 Minutes And Displayed With A Curve; |
| Thermocouple Response Time | <0.5 Seconds |
| Temperature Error | ± 0.5 ℃ |
| Timing Error | 1 Second /h |
| Overall Dimensions | L800* W850* H1200mm |
|---|---|
| Total Weight | 160KG |
| Rated Voltage | AC 220V |
| Total Power | ≤5.0kW |
| Heating Power | ≤4.5kW |
| Load Decomposition Degree | 1/100,000 |
|---|---|
| Load Accuracy | ≤0.5% |
| Test Speed | 0.1-500mm/min (can Be Set Arbitrarily On The Computer) |
| Test Stroke | 400, 500 (can Be Increased As Per Customer Requirements) |
| Test Width | 40cm(can Be Widened As Per Customer Requirements) |
| Overall Dimensions | L800* W850* H1200mm |
|---|---|
| Rated Voltage | AC 220V |
| Total Weight | 160KG |
| Total Power | ≤5.0kW |
| Heating Power | ≤4.5kW |
| Power | 3KW |
|---|---|
| Accuracy | 3% |
| Voltage | 220V |
| Standard | ASTM D5470-12 |
| Model | CF8377 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Standard | GB/T18380.36-2008 IEC60332-3-22 |
| Function | Evaluate The Ability Of Vertically Installed Bundled Wires |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, Software Reengineering |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | CHENGFENG |
| Model Number | CF8364 |